Hogyan térjek át a vegán életmódra?

2022.01.22.
Sokan bonyolultnak vélik, de nem is olyan nehéz, sok előnye van és te is meg tudod csinálni! A vegán étrendben a gyümölcs, zöldség, gabonák, diófélék és babfélék fognak szerepelni. Ezen alapanyagok is gazdagon variálhatók és ízletes ételeket készíthetünk egészségesen. Kulcsszerepet töltenek be a friss zöldfűszerek, illetve a szárított variációjuk is.

Vegán életmód pozitív hatásai

Az egészségünk természetesen a legfontosabb szempont amit érdemes szem előtt tartanunk. Számos olyan betegséget előzhetünk meg, amik veszélye a helytelen táplálkozással nő, mint például a cukorbetegség, daganatos betegségek, szív- és érrendszeri problémák megjelenése. A vegán étrend kialakításával könnyebben elérhetjük a kívánt testsúlyunkat is. Leggyakrabban az ideális alak elérése és megtartása a mozgatórugó. De mivel a tapasztalatok általában pozitívak, könnyedén természetessé válik ez a fajta életmód. A vegán ételek fogyasztása pozitívan fog hatni energia szintünkre is. Eltűnik a nehéz ételek fogyasztása utáni álmosság. Neked is ismerős a kajakóma állapot? A kutatások bizonyítják hogy a vegán étrendet követők energiaszintje nem ingadozó. Az étkezések között is kiegyensúlyozott marad a szervezet. A vegán alapanyagokat fogyasztók jobb mentális egészségnek örvendenek. Hosszabb ideig képesek koncentrálni, ami a mai felgyorsult világban szinte természetes elvárás. Eleinte nehézséget okozhat, hogy napközben meg tudjuk szervezni vegán étkezésünket, de számos étterem kínálatából válogathatunk manapság.

Mutass példát!

Sokak számára követendő példa egy olyan ember aki fontosnak tartja viszonyát a környezetéhez. Aki vegán étrendet követ nem vesz részt az állatok kizsákmányolásában sem. Természetesen egyéni döntésünk táplálkozásunk meghatározása de szem előtt tarthatjuk a példamutatást is. Az ép testben ép lélek kifejezés napjainkban is fő szempont. Számos híresség nyilatkozik a vegán életmód az étrend átalakítással kezdődik, majd személyiségünk is pozitív irányba változik. Ha megszületik a döntés te is érezni fogod, hogy lépésről lépésre formálja át az életedet. Elkezdheted lassan haladva csak beiktatva vegán napokat az életviteledbe. Van, aki egyik napról a másikra cseréli le étrendjét, de a világhálón számtalan olyan bejegyzést is olvashatunk, ahol lassabb tempóban alakítjuk ki étrendünket. A lehetőségek tárháza végtelen ahogy étkezésünk is nagyon sokszínű lesz. A színpompás ételek elkészítése fokozza lelkesedésünket. Akár a közösségi médiákban is sok csoportot találhatunk, ahol megoszthatjuk receptjeinket és új ötletekkel kísérletezhetünk.

Kezdő vegán étrend

Hogy miket is részesítünk előnyben csak kreativitásunkon múlik. A gyümölcsök, zöldségek, vitaminok és ásványi anyagok a rostok fontos forrásai. Az élelmiszerek kiválasztásakor a változatosság ugyanolyan fontos szerepet játszik, mint a minőség, mivel egyetlen gyümölcs vagy zöldség sem képes önmagában biztosítani az összes szükséges tápanyagot. Több zöldséget kell fogyasztani, mint gyümölcsöt – az ajánlott napi öt adagból három adagot zöldség, kettőt pedig gyümölcs formájában kell elfogyasztani. Az olyan teljes kiőrlésű gabonafélék mint a zab, rozs, tönkölybúza, búza, árpa, köles és rizs, valamint az olyan álgabonák, mint a quinoa, amaránt és hajdina, összetett szénhidrátokat, rostokat és fitokemikáliákat tartalmaznak. Fontos vitaminokból sincs belőlük hiány (különösen B-vitaminokból) és ásványi anyagokból (például vas, cink, magnézium). Az elfogyasztott szénhidrátok minősége legalább olyan fontos, mint a mennyisége.
vegán konyha

Zöldségek és gyümölcsök: paradicsom, káposzta, cékla, sütőtök, fokhagyma, olajbogyó, brokkoli, alma, nektarin, bogyós gyümölcsök, banán, dinnye és narancs.

Hüvelyesek: lencse, borsó, bab, szójabab és csillagfürt

Teljes kiőrlésű gabonafélék: zab, rozs, tönkölybúza, búza, árpa, köles és rizs, valamint az álgabonák, mint a quinoa, az amaránt vagy a hajdina.

Diófélék és magvak: például lenmag, dió, napraforgómag és kendermag

Növényi alapú hús alternatívák: tofu, vegán hamburgerek, szelet és kolbászok. Ezek számos változatban kaphatók – például szója, seitan vagy csillagfürt alapúak.

A tejnek, joghurtnak és sajtnak is számos növényi alapú alternatívája létezik. Ezek alapja gyakran szója, diófélék vagy gabonafélék.

A következő blokkban nagyszerű tippeket osztunk meg veletek, ami nagy segítség lesz az egészséges növényi alapú táplálkozás kialakításához.

vegán ételek

Így csináld! Tippek a kiegyensúlyozott vegán étrendhez

Fő étkezésünk a reggelire fogyaszthatsz szendvicseket növényi margarinnal, növényi sajtokkal, növényi felvágottal, de sokféle szendvicskrémet lehet készíteni, pl. avokádóból, csicseriborsóból, babból, lencséből. Tökéletes reggeli lehet a zabkása, amelyhez növényi tejet, zabpelyhet és magokat használhatsz fel, de ihatsz egy finom zöld turmixot, amitől kirobbannó vitalitást kaphatsz. Hétvégékre tökéletes választás az  amerikai palacsinta, vegán változatban, gofrit, de akár kenyeret is süthetsz otthon, hiszen ehhez csak liszt, só víz és élesztő kell.

Mit egyek ebédre, vagy vacsorára ha vegán leszek?

Ebédre és vacsorára jöhetnek a tésztafélék, paradicsommal, gombával, zöldségekkel. A burgonya is izgalmas vegán alapanyag, sokrétűen elkészíthető. Válogathatunk a levesek, főzelékek receptjeiből és amikor már kiismered az alapanyagokat, készítsd el kedvenc ételedet vegán verzióban.  Már látod te is könnyedén ki tudod alakítani vegán étrendedet, ehetsz fagyit, sütit, tésztát, pizzát, salátát, főzeléket, levest, süteményt, bármit. Ugyanúgy ehetsz sajtot, kolbászt, szalámit, joghurtot, majonézt, csak vegán változatban.  Rántotta tofuból, rántott sajtot növényi sajtból, tejberizst növényi italból, de a gomba, burgonya is szerepelhet az étlapon. A tojás kérdése is könnyedén megoldható, hiszen ez kell a süteményekhez, és sok más ételhez is, nos, már erre is van vegán változat, lehet kapni tojáspótlót, de süteményekhez tökéletes megoldás a chiamag, vagy az útifűmaghéj, amikkel sűríthetjük is ételeinket.

Rágcsálj bátran!

Ha úgy érzed nassolnál valamit, tökéletes választás az olajos magvak keveréke is.  Arra törekedj, hogy minél több rostos ételt egyél, és nem csak zöldséget, és gyümölcsöt, de magvakat, hüvelyeseket és különböző rostporokat is fogyaszthatsz. Tehetsz a turmixba, almarostot, bambuszrostot, zabkorpát, így az éhségérzetet is elmúlik. Ne feledd, zöldségekből annyi ehetsz, egész nap amennyit csak szeretnél, nem kell éhezned, azért mert vegán vagy. Készíts párolt vagy sült zöldségeket, de nyersen is fogyaszthatsz egy finom répát, vagy uborkát, a nap bármely szakában.

Idővel kialakul a saját növényi étrended, majd jöhetnek a saját receptek.

Ha kezdő vagy térj be bátran vegán éttermünkbe egy finom ebédre és fedezd fel mennyire ízletesek az egészséges ételek is. Akár követhetsz minket napról-napra milyen finomságokat kínálunk. Otthon vagy munkahelyeden is bátran válogathatsz a vegán étlapunkról.
Posted in Egészség, Életmód

Table Reservation

[contact-form-7 id="" title=""]